Nejkomplexnější cvičení? To postelové

Nejkomplexnější cvičení? To postelové

Věděli jste, že to nejkomplexnější cvičení na vás čeká na místě, kde každý den strávíte nejvíc času? Marně byste hledali lepšího pomocníka na spalování kalorií a formování všech částí těla, než je… Ano, sex!

„Pokud je venku nevlídno a tělocvična daleko, můžeme se na sex podívat i jako na příjemnou a kvalitní fyzickou aktivitu,“ říká pro www.avlka.cz Petr Dostál, osobní trenér, který momentálně působí v I’m Fit na Vysočanské a ve studiu Euforie na Arbesově náměstí.

Dlouhodobě jsou známy také účinky sexu na pleť, která je pak krásnější a zdravější. Budete-li se milování oddávat častěji, budete vyrovnanější.

„Postelové cvičení“ podle Dostála rozhodně posílí srdeční činnost (cardio), věnujete se silovému i vytrvalostnímu (jak kdy, jak u koho) cvičení. „Vyplavují se endorfiny a pokud holdujete zajímavým polohám, tak na řadu přijde i pohyblivost,“ doplňuje dlouholetý trenér. „Všeobecně lze říci, že jde o velmi komplexní cvičení, při kterém procvičíte celé tělo,“ podotýká.

Nejvíce se zapojují břišní svaly, prsní svaly, hýžďové a svaly nohou a paží. „Je to mnoho dřepů, kliků, planků a koordinace. Záleží však i na aktivitě, fantazii a spolupráci partnera,“ vyjmenovává Petr Dostál. Pokud někdo chce zlepšit svoje výkony v posteli, měl by zapracovat právě na zmíněných partiích a to nejlépe komplexním cvičením s vlastní vahou, nikoli izolovaným cvičením na strojích.

Za patnáct minut pohlavního styku spálíte až 1 725 kJ. Abyste o tolik přišli při plážovém volejbale, museli byste na kurtu strávit zhruba hodinu a půl.

„Neslyšel jsem, že by někdo využil sex jako tréninkovou metodu, ale vzhledem odhadovanému množství spálených kalorií vydá kvalitní sexuální dovádění za klasický trénink. Pravidelně, minimálně třikrát týdně šedesát minut, jako běžná návštěva posilovny, a do tří měsíců máte skvělou postavu,“ směje se osobní trenér Petr Dostál. „Rozhodně cílenější a jistější je však věnovat se cvičení v tělocvičně,“ dodává.

Přepočtu na spálené kalorie se dokonce dočkal už i orální sex. Za čtvrt hodiny odstraníte 345 kJ. „Zvláštní pozornost si zaslouží i líbání. Jeden pětiminutový vydatný francouzský polibek – a pryč je asi pět lentilek, tři lžíce neslazeného ovocného müsli nebo čtvrtka většího banánu,“ píše se na prozeny.blesk.cz.

„Nezapomeňte, že sex opravdu není vhodné zaměňovat s tréninkem. Trénink by se měl hlavně plánovat a je vhodné využít při něm různé technické vychytávky. Nakonec je jasné, že ani tomu nejlepšímu sportovci rozhodně neprojde, když si k sexu vezme kolem hrudníku pulsmetr, aby si hlídal tepovou frekvenci,“ uzavírá Petr Dostál.

Činnost (zdroj: blesk.cz) kJ/hod
Plážový volejbal 2 000-3 000 kJ
Bruslení 1760-2350 kJ
Jízda na kole 16 km/h 1510-2010 kJ
Jogging 1760-2350 kJ
Plávaní 1360-1820 kJ
Tenis 1760-2350 kJ
Chůze 860-1150 kJ
Sex 6300-6900 kJ
Autor: Eva Fryšarová, Petr Dostál